Wywiad: Czy nowe przepisy leasingowe utrudnią drogę do MINI?

Z początkiem Nowego Roku w Polsce zmieniły się zasady opodatkowania leasingu samochodów osobowych. Nowe przepisy budzą wiele wątpliwości i pytań wśród kierowców. Postanowiliśmy więc porozmawiać o tych zmianach z MINI Brand Managerem Łukaszem Góreckim. Czy nowe przepisy mogą skomplikować zakup wymarzonego MINI? W naszym wywiadzie znajdziecie odpowiedzi na wszelkie nurtujące Was pytania!


Łukaszu, nie jesteś co prawda Doradcą podatkowym, ale konkretnie wiesz co zmieniają nowe przepisy leasingowe. Czy obecni i przyszli kierowcy MINI mają się czego obawiać?

Łukasz: Najważniejszą zmianą w nowych przepisach jest objęcie limitem 150 tysięcy złotych (dla pojazdów spalinowych i hybrydowych) leasingu operacyjnego pojazdów osobowych. W praktyce oznacza to, że tylko i wyłącznie raty leasingowe do tych wartości mogą zostać potraktowane przez przedsiębiorcę jako koszt uzyskania przychodu. Każda wartość przekraczająca te kwoty może być odliczana tylko na bazie proporcji w stosunku co do kwot wymienionych przeze mnie wcześniej. Dla przykładu i uproszczenia kalkulacji – przy założeniu leasingowania samochodu wartego 300 tysięcy złotych tylko 50% miesięcznych rat może zostać uznana jako koszt uzyskania przychodu. Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli marzycie o nowym MINI, jednak obawialiście się wprowadzonych przepisów to chciałbym Was uspokoić. Większość z naszych samochodów nie objęta jest zmianami.

Niezależnie jednak od ceny samochodu, zmiany również dotyczą kosztów ponoszonych z tytułu eksploatacji samochodu. W chwili obecnej kosztem dla przedsiębiorców jest tylko i wyłącznie 75% wydatków eksploatacyjnych, takich jak serwis, paliwo czy też wymiana sezonowa ogumienia.

Kto traci, a kto zyska najwięcej na nowych przepisach?

Łukasz: Najwięcej tracą przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2019 wezmą w leasing lub wynajem samochód osobowy droższy niż te magiczne 150 tysięcy złotych. Wygrani nowych przepisów, to osoby, które chcą kupić na przykład samochody MINI droższe niż 86 tysięcy, ale tańszy niż 150 tysięcy.

Czyli można leasingować samochody MINI na starych zasadach?

Łukasz: Oczywiście! Większość samochodów w naszej ofercie spełnia kryteria dzięki którym można nadal zaliczać w koszty uzyskania przychodów pełne 100% wydatków związanych z finansowaniem zakupu. Nasza oferta pod tym względem jest naprawdę bardzo bogata i można wybierać właściwie wśród wszystkich modeli MINI.

Zatem które samochody MINI są objęte nowymi przepisami?

Łukasz: Nowe przepisy obejmują właściwie tylko te modele, które mają najbogatsze wyposażenie. W naszym przypadku są to niektóre modele MINI Coutryman, MINI Clubman oraz niektóre z samochodów John Cooper Works.

Z Jakich innych form finansowania, oprócz leasingów operacyjnych możemy skorzystać w MINI Premium Arena?

Łukasz: Oczywiście leasing to nie wszystko. Ciekawych opcji finansowania jest jeszcze kilka. U nas możecie skorzystać z kredytu lub z coraz bardziej popularnego wynajmu długoterminowego. Szczególnie ta druga opcja jest bardzo ciekawą alternatywą dla leasingu. Nie zapominamy również o klientach indywidualnych – dla nich również mamy promocyjne formy finansowania poprzez leasing czy wynajem długoterminowy.

Na czym polega wynajem długoterminowy w MINI?

Łukasz: Wybierając ten wariant finansowania możesz spłacać woje MINI dzięki stałej miesięcznej opłacie. Co ważne na początku nie ma konieczności uiszczania opłaty wstępnej. Masz do dyspozycji cały pakiet serwisowy oraz kompleksowy pakiet dodatkowych usług. Na koniec umowy możesz wykupić samochód po z góry znanej cenie lub wymienić je na nowe MINI. Jeśli macie pytania co do finansowania w MINI oraz naszej oferty, zapraszam do kontaktu! Ja oraz mój zespół jesteśmy do Waszej dyspozycji!


Przeczytaj także:


60 lat frajdy z jazdy

Minęło już 60 lat od wprowadzenia na rynek naszego ukochanego MINI! W tym roku nasza marka obchodzi 60 urodziny. Z tej okazji MINI stworzyło wyjątkową, limitowaną edycję MINI Hatch. Jak prezentuje się na tle pierwowzoru?

« Poprzedni

MINI zagrało dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Tak jak w roku ubiegłym, także podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, MINI pojawiło się na imprezie na Torze Łódź. W tym roku zaskakiwaliśmy, pokazując jak zwinnym i dynamicznym samochodem jest MINI Clubman.

Następny »

Telefon

e-mail

Adres

+48 42 613 66 40
mini@mini-premiumarena.pl
MINI Premium Arena
Rokicińska 190 92-412 Łódź